Global menu

Our global pages

Close

Biznesa videi jākļūst brīvai un drošai

  • Latvia
  • Investment funds and asset management

01-08-2014

Intervija ar Māri Vainovski

Bilances Juridiskie Padomi Nr.8(14) 2014.gada augusts

Ārvalstu kapitāls arvien aktīvāk pārpērk Latvijas uzņēmumus. Vai nākotnē šeit vispār saglabāsies lieli vietējie uzņēmumi?

Tada tendence tiešām ir. Pēdējos gados ir bijis krietni vairāk darījumu nekā četros krīzes gados. Var novērot stratēģisko investoru interesi par Latviju un mūsu uzņēmumiem, īpaši ostu un tranzīta biznesā. Tie ir kravu īpašnieki, pārvadātāji, stividori. Redzam lielu Krievijas investoru interesi, kas nemazinās pat pašreizējā politiskajā situācijā. Biznesa ļaudis acīmredzot tic, ka politika stabilizēsies.

Taču novērojams, ka arī vietējais kapitāls aktivizējas, pieaug vietējā kapitāla spēja izpirkt ārvalstu uzņēmumus.

Interesantu tendenci apliecina gadījumi, kad vietējais kapitāls un ārzemju kapitāls veido kopuzņēmumus. Vietējais uzņēmējs var ieguldīt infrastruktūru, nekustamo īpašumu, zināšanas par vietējiem likumiem, atbilstību, savukārt ārvalstnieks var sniegt papildu finansējumu, kā arī klientu tīklu un nepieciešamos kontraktus, kas nodrošina biznesa paplašināšanu. Nereti viņi vienojas par līdzvērtīgiem noteikumiem - 50/50, citreiz ārzemniekiem ir interese iegūt kontrolpaketi. Ir arī gadījumi, kad ārvalstu investors iesaistās kā mazākuma akcionārs - tie parasti ir finanšu investori vai arī mezanīna aizdevēji. Kā piemēru var minēt Jāņa Ošleja Primekss, kad ārvalstu finanšu investoram nebija priekšnoteikuma pārņemt absolūtu kontroli uzņēmumā.

Pilns raksts latviešu valodā pieejams šeit.