Global menu

Our global pages

Close

IUB grib dot tiesības sodīt pārkāpējus ar naudas sodu

  • Latvia
  • Public procurement

21-08-2012Intervija ar Māri Loginu

Dienas Bizness Nr.151(4317) 21.08.2012.

Iepirkumu uzraudzības birojam tiks dotas tiesības noformēt administratīvā pārkāpuma protokolus un piemērot sodu par pārkāpumiem iepirkumos
To paredz vakar Ministru kabineta komitejā skatītie grozījumi vairākos likumos. Tiek piedāvāts jau no nākamā gada 1. aprīļa Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) funkcijas papildināt ar administratīvo protokolu noformēšanu un sodu piemērošanu par administratīvajiem pārkāpumiem iepirkumos.

Ieceri atbalsta

«Tā ir atbalstāma ideja. Par šādu priekšlikumu jau ir ilgi diskutēts, tāpēc nav pārsteigums, ka par tādas iedzīvināšanu runā arī Ministru kabineta komitejas sēdē,» uzsver Ārvalstu investoru padomes Latvijā pārstāvis, zvērinātu advokātu biroja Eversheds Bitāns zvērināts advokāts Māris Logins. Viņš gan uzskata, ka būtiskākais ir jautājums nevis par to, cik lielu soda naudu Iepirkumu uzraudzības birojs varēs šajā situācijā uzlikt, bet gan par to, vai šai iestādei būs kapacitāte to īstenot.

«Diemžēl jau pašlaik tiek novērota problēma ar sūdzību izskatīšanu noteiktajos termiņos, tāpēc jauno funkciju iedzīvināt Iepirkumu uzraudzības birojā bez papildu kapacitātes stiprināšanas būs problemātiski,» tā uzskata zvērināts advokāts M. Logins.

Daži desmiti

Vairāki DB aptaujātie uzņēmēji vērtēja neitrāli šo ieceri, kas Iepirkumu uzraudzības birojam ļautu ar soda naudu dažu desmitu latu vai pat simtu latu apmērā sodīt kādas amatpersonas saistībā ar pārkāpumiem publiskajos iepirkumos. Proti, vēl jau nevarot runāt par gatavu projektu, jo par to vēl jālemj ne tikai valdībai, bet arī Saeimai.

Vēl jo vairāk - attiecīgie normatīvo aktu grozījumi vēl tikšot saskaņoti ministrijās. Tiesa gan, uzņēmēji atzīst, ka šobrīd publisko iepirkumu rīkotāji par saviem pārkāpumiem - kļūdām - nekādu sodu, izņemot nopēlumu, nesaņemot, tāpēc audzinošs sods ar sava maka satura tukšošanu varētu būt labs stimulators.

«Šobrīd diemžēl pasūtītājam nekādu sankciju nav,» tā atzīmē zvērināts advokāts M. Logins. Daži aptaujātie izteica arī cerību, ka soda naudas apmērs būs atkarīgs nevis no «kļūdas», bet gan no konkursa - iepirkuma kopējās vērtības, jo Šāda sasaite būtu daudz audzinošāka nekā kļūdas apmērs dažu tūkstošu latu iepirkumā, kaut arī tai daudz lielāka ietekme būs miljonu latu vērtā iepirkumā.