Global menu

Our global pages

Close

Dyrektywa o prawach konsumentów - międzynarodowy przewodnik Eversheds

 • Poland

  30-01-2014

  Z dniem 13 grudnia 2013 r. państwa członkowskie UE powinny były przyjąć przepisy niezbędne do wykonania dyrektywy 2011/83 o prawach konsumentów. Dyrektywa ta dotyczy w głównej mierze sprzedaży na odległość i e-commerce. Prawnicy Eversheds stworzyli przewodnik po najważniejszych postanowieniach dyrektywy, który pokazuje, w jaki sposób dyrektywa zmieni prawo państw członkowskich UE.

  Polski projekt ustawy o prawach konsumentów, który dr Aleksandra Kunkiel Kryńska analizowała w październikowym Legal Alercie, został przyjęty 20 września 2013 r. i ma implementować postanowienia dyrektywy do prawa polskiego. Mimo że obecnie projekt jest jeszcze na etapie uzgodnień legislacyjnych (24 grudnia 2013 r. został przyjęty przez Radę Ministrów), prawo unijne wymaga, aby przepisy krajowe, transponujące dyrektywę, weszły w życie najpóźniej z dniem 13 czerwca 2014 r.

  Zapisy zawarte w projekcie ustawy stanowią pierwsze od wielu lat tak poważne wyzwanie dla przedsiębiorców, w szczególności tych prowadzących sklepy internetowe. Nowe przepisy dotyczą bowiem w głównej mierze obowiązków przedsiębiorców w zakresie sprzedaży „na odległość”. Mają one nie tylko zastąpić ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów, ale także znowelizować przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące odpowiedzialności za jakość rzeczy sprzedanej. W konsekwencji nowe przepisy wpłyną nie tylko na transakcje z udziałem konsumentów, ale będą także dotyczyły relacji B2B.

  Disclaimer

  This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

  < Go back

  Print Friendly and PDF
  Register to receive regular updates via email.