Global menu

Our global pages

Close

CZ Legal Alert - Konec živnosti volné

 • Czech Republic

  14-06-2021

  „Živnost volnou“ již nebude možné zapsat jako předmět podnikání do obchodního rejstříku.

  Stanovisko Nejvyššího soudu k vymezení předmětu podnikání obchodních korporací

  Minulý měsíc Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí sp. zn. 27 Cdo 3549/2020 vyjádřil překvapivé stanovisko ohledně vymezení předmětu podnikání obchodních korporací. Dle Nejvyššího soudu nemůže být ve společenské smlouvě uveden jako předmět podnikání pouze název živnosti volné, tj. „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, neboť to dle názoru Nejvyššího soudu není dostatečně určité, a co je předmětem podnikání dané společnosti, nelze zjistit ani výkladem.

  Letitá praxe je pryč a to, že existuje živnostenský rejstřík, kde má obchodní korporace konkrétní obory činnosti živnosti volné uvedené, Nejvyšší soud neřeší. Nově tedy nebude možné „živnost volnou“ zapsat jako předmět podnikání do obchodního rejstříku.

  Jak můžeme nyní postupovat

  Obchodní korporace, které již takto zapsáno mají, by měly provést změnu společenské smlouvy i zápisu v obchodním rejstříku, aby novým požadavkům vyhověly.

  Ačkoliv neočekáváme, že by rejstříkové soudy v nadcházejícím období začaly hromadě vyzývat dotčené korporace k nápravě, doporučujeme vést nutnou změnu společenské smlouvy a souvisejícího zápisu v obchodním rejstříku v patrnosti a při nejbližší vhodné příležitosti zajistit nápravu.

  Ke stažení v PDF ZDE

  This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

  < Go back