Global menu

Our global pages

Close

Chambers and Partners: Advokátní kancelář Eversheds Sutherland opět nejlepší v pracovním právu a je znovu doporučována v korporátním právu / M&A a energetice

 • Czech Republic

  16-03-2020

  Prestižní mezinárodní žebříček Chambers and Partners v hodnocení právních firem pro rok 2020 opět zařadil Eversheds Sutherland v oblasti pracovního práva na nejvyšší příčku (Band 1). Ranking v pracovním právu získala i kancelář v Bratislavě.

  Firma byla dále oceněna v korporátním právu a M&A a také v oblasti energetiky.

  Dva z partnerů kanceláře zároveň získali individuální ocenění: Tomáš Procházka v pracovním právu a Stanislav Servus v korporátním právu a M&A. Chambers uvádějí tato hodnocení ze strany klientů:

  Tomáš Procházka: „He is really good, he has an overview of our development and the developments on the market. He also knows how to take difficult decisions and which way new legislation is going. He has a good, business-oriented mind."

  Stanislav Servus: „Stanislav Servus assists with cross-border mergers, restructurings and other corporate matters. His client roster includes companies active in the manufacturing, travel and energy industries.“

   

  This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

  < Go back