Global menu

Our global pages

Close

Legal Alert | Dopad ruské invaze na pracovněprávní vztahy

  • Czech Republic

    25-02-2022

    Jak se má zaměstnavatel zachovat k ukrajinským zaměstnancům, kteří obdrželi povolávací rozkaz nebo chtějí odcestovat pomáhat na Ukrajinu?

    UA zaměstnanec obdrží povolávací rozkaz

    • UA zaměstnanec je povinen odcestovat na Ukrajinu na základě povolávacího rozkazu a opustit své zaměstnání.
    • Z hlediska českého práva se bude jednat o omluvenou překážku v práci na straně zaměstnance.
    • Zaměstnanec nebude mít nárok na žádnou náhradu mzdy. Doporučujeme však uzavřít dohodu o neplaceném volnu.
    • Zaměstnavatel je povinen nepřítomnost zaměstnance v práci omluvit (zaměstnanec má nárok na volno), a to po celou dobu, kdy bude překážka trvat (platit povolávací rozkaz).

    UA zaměstnanec chce dobrovolně odcestovat

    • UA zaměstnanec se dobrovolně rozhodne, že se chce vrátit na Ukrajinu za účelem kontaktu se svojí rodinou nebo pomoci v bojích.
    • Doporučujeme se s takovým zaměstnancem dohodnout na:
      • čerpání dovolené, nebo
      • uzavření dohody o neplaceném volnu na určitou dobu, kdy zaměstnanec nebude mít nárok na náhradu mzdy.
    • Nemůže-li zaměstnavatel poskytnout UA zaměstnanci z provozních důvodů dovolenou nebo neplacené volno, lze rozvázat pracovní poměr dohodou.

    Je možná výpověď UA zaměstnanci?

    Nevykonávání práce z důvodu výkonu UA vojenské služby na základě povolávacího rozkazu nelze považovat za výpovědní důvod, na jehož základě by bylo možné se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr. Je však možné s takovým zaměstnancem rozvázat pracovní poměr výpovědí jen na základě zákonných výpovědních důvodů.

    Dle našeho názoru nelze na zaměstnance aplikovat tzv. ochrannou dobu dle § 53 odst. 1(b) ZP, po kterou nelze dát zaměstnanci výpověď, po dobu operačního nasazení na základě UA povolávacího rozkazu. Dle textace a použité terminologie zákoníku práce se dané ustanovení vztahuje pouze na občany, kteří jsou v operačním nasazení podle českých povolávacích rozkazů.

     

    This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

    < Go back