Global menu

Our global pages

Close

Hromadné žaloby bude moci podávat jen nezisková organizace nebo sami poškození

 • Czech Republic

  05-12-2019

  Ministerstvo spravedlnosti potřetí přepracovalo návrh zákona o hromadných žalobách. Podle nové verze návrhu by je neměl za spotřebitele podávat akreditovaný správce, tedy investor, který může sledovat vlastní ekonomické zájmy. Na vysouzené částce by měl podíl. Nyní bude moci hromadné žaloby podat jedině nezisková organizace nebo sami poškození. Právníci jsou ale ke změně skeptičtí.

  Ministerstvo spravedlnosti v upravené verzi návrhu, která reaguje na připomínky členů Legislativní rady vlády vyslyšelo obavy z možného zneužití hromadných žalob. "Investorský princip byl ten nejčastější terč, do kterého se kritici návrhu strefovali. A protože to jde konstruovat jinak, rozhodli jsme se od toho upustit. Nechtěli jsme, aby ten zákon měl od začátku negativní image," vysvětluje náměstek ministryně spravedlnosti Michal Franěk

  Zneužívání hromadných žalob chce ministerstvo nově zabránit dále i tím, že je nebude možné podat bez souhlasu reprezentativního vzorku poškozených. U takzvaných přihlašovacích žalob, kde žalobce nebude automaticky zastupovat všechny poškozené, ale jen ty, kteří se k žalobě přihlásí, bude muset před podáním žaloby získat alespoň deset podpisů poškozených. U odhlašovácí varianty, při jejímž využití budou do žaloby automaticky zahrnuti všichni poškození jich bude potřeba sto.

  Ministerstvo také oproti předchozím verzím návrhu výrazně omezilo možnost, kdy lze takzvané odhlašovací řízení použít. Bude se moci týkat jen případů, kdy se spotřebitelé soudí o malé částky do tří tisíc korun.

  Nejsnáze podají žalobu zapsané neziskovky

  Nejvýhodnější postavení při podávání žalob by měly mít podle nového návrhu zákona spotřebitelské neziskové organizace zapsané u Evropské komise. Ty jsou v Česku aktuálně čtyři a patří k nim například Sdružení českých spotřebitelů, dTEST nebo Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace. Za podání hromadné žaloby by podle plánů ministerstva spravedlnosti měly platit jen poloviční soudní poplatek, tedy 15 tisíc korun místo běžných 30 tisíc.

  Žaloby ale budou moci podávat i další neziskové organizace. U těch ministerstvo spravedlnosti ale stanovilo podmínku, že musí aktivně fungovat minimálně dva roky před podáním žaloby.

  Upuštění od investorského principu podávání hromadných žalob experti vítají. Pozitivně by mohlo fungovat také podmínění podání žaloby písemným souhlasem poškozených. "Toto opatření dokáže zabránit stavu, kdy jeden subjekt s potenciálním hromadným nárokem dokáže sám bez jakékoliv podpory nebo dokonce zájmu dalších poškozených zahájit hromadné řízení," míní partner Eversheds Sutherland a specialista na řešení sporů Jan Krampera.

  Naopak omezení žalobců na poškozené a neziskové organizace kýženou ochranu proti zneužití hromadných žalob přinést nemusí. "Ani po této změně není vyloučeno, aby investor od některého z poškozených pohledávku vykoupil a následně za velmi nízký soudní poplatek zahájil hromadné řízení," vysvětluje Krampera. Hromadné řízení bude pro žalující stranu výhodné co do výše soudních poplatků, a to zejména v případech, kdy ve sporu půjde o vyšší třeba i mnohamilionové částky, jako je tomu například v kauze automobilky Volkswagen Dieselgate. Základní sazbu za podání hromadné žaloby ministerstvo spravedlnosti v návrhu stanovilo na 30 tisíc korun, zatímco v individuálních žalobách jde o 5 procent z žalované částky.

  Zpravodaji návrhu v Legislativní radě vlády a advokátovi PRK Partners Bohumilu Havlovi pak na upravené verzi návrhu vadí to, že v ní ministerstvo nechalo možnost použít hromadné žaloby i ve sporech mezi podnikateli. "Ponechali také možnost, aby hromadnou žalobu mohl podávat i jednotlivý poškozený - člen skupiny. U něj nejsou žádné mechanismy autorizace a kontrola až zpětně," upozorňuje. To podle něj dál nahrává zneužití hromadných žalob v konkurenčním boji nebo pro spekulace.

  Hromadné žaloby zefektivní obranu spotřebitelů

  Hromadné žaloby mají pomoci spotřebitelům uplatnit své nároky nebo náhradu škody hromadně v jednom řízení. Mají tak usnadnit přístup "slabší" strany k soudní ochraně. "Hromadné žaloby by měly přispět k tomu, že lidé budou u soudu vymáhat i nižší částky, u kterých se jim dosud zdá, že je to příliš složité," upozorňuje náměstek ministryně spravedlnosti Michal Franěk.

  V současnosti spotřebitelské organizace vymáhat odškodnění za spotřebitele v Česku hromadně nemohou. Podle zákona na ochranu spotřebitelů mohou podat pouze žalobu, v níž se domáhají, aby se podnikatel zdržel závadného jednání vůči spotřebitelům. V minulosti je spotřebitelská sdružení podala například proti mobilním operátorům. Většinou však úspěšné nebyly.

  "Došlo k přejmenování obchodníka nebo ze strany soudů nebyla velká ochota vydávat rozhodnutí zdržet se jednání. Ukázalo se, že tudy cesta nevede," říká ředitel Sdružení českých spotřebitelů Viktor Vodička.

  Dalším argumentem pro zavedení žalob je úspora nákladů. "Ta je jak na straně státu, tak na straně účastníků řízení, kteří budou moci sdílet náklady," dodává vedoucí oddělení civilního práva procesního Anežka Janoušková.

  Neziskový sektor pak na návrhu zákona vítá hlavně to, že se snáze dostane k důkazům, které pomohou nekalé praktiky podnikatelů dokázat. Přispět k tomu má takzvané obrácené důkazní břemeno. "Soud bude moci říct podnikateli předložte ty a ty dokumenty, aby je mohl v hromadné řízení posoudit," vysvětluje Vodička.

  Ministerstvo spravedlnosti nicméně v novém návrhu přístup k důkazům omezilo. Firmy je budou muset předkládat pouze v případě, že je žaluje nezisková organizace nebo v odhlašovacím řízení. A zrušilo také sankce, které jim za nepředložení důkazů mohou soudy uložit.

  Alžběta Vejvodová
  iHNED.cz, 5. 12. 2019

  This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

  < Go back