Global menu

Our global pages

Close

Legal Alert | Povinná železniční přeprava odpadu v Rakousku od 1. 1. 2023

 • Slovakia
 • Czech Republic

  25-10-2022

  Přeprava odpadů o celkovém množství větším než 10 tun musí být prováděna po železnici. Rozhodujícím faktorem je přepravní vzdálenost v Rakousku, která se bude postupně snižovat. Od 1. 1. 2023 se tato povinnost vztahuje na přepravní vzdálenost 300 km a více. Výjimka platí v případě, že příjezd a odjezd nákladního vozidla na nádraží v Rakousku činí více než 25 % celkové vzdálenosti ujeté v Rakousku.

  Toto ustanovení se vztahuje i na tranzit odpadů přes Rakousko. Vzhledem k tomu, že přepravní vzdálenost mezi například Itálií nebo Slovinskem a Českou republikou je na některých hraničních přechodech více než 300 km, tato povinnost se rozhodně týká i českých podniků, jako jsou původci odpadu, jeho zpracovatelé, recyklátoři, obchodníci nebo dopravci.

  Pokud se na přepravu vztahuje tato povinnost, může být odpad přepravován po silnici pouze v případě, že je obdrženo negativní potvrzení online platformy, která se právě programuje. To potvrzuje, že pro požadovaný odpad není k dispozici žádná kapacita. Pouze toto potvrzení vede k osvobození od sankce.

  Pro více informací kontaktujte:

  Annamária Tóthová

   

   

  This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

  < Go back