Global menu

Our global pages

Close

Třetí ročník obchodněprávního Moot Courtu již zná své vítěze

 • Czech Republic

  09-05-2019

  V sobotu 4.5.2019 úspěšně proběhlo finálové kolo třetího ročníku obchodněprávního Moot Court DHP organizovaného pro studenty právnických fakult v ČR advokátní kanceláří Eversheds Sutherland Dvořák Hager. Do letošního klání se stejně jako v předchozích ročnících přihlásili studenti napříč všemi právnickými fakultami v ČR. Soutěž organizátoři opět pojali v netradičním duchu, a zprostředkovali tak studentům zcela odlišný koncept od klasických moot courtů, které se pro studenty již pravidelně pořádají na právnických fakultách.

  Soutěž neměla předem stanovený jasný scénář, který by účastníky omezoval v samotném průběhu řízení. Právní zástupci z řad studentů tak vedli spor od samého začátku, tedy od podání nabídky právních služeb přes průběžnou komunikaci s klienty, projednávání procesní strategie a postupů, až po jednotlivá podání na soud. Kladně tento koncept hodnotí i vítězky soutěže Dominika Malatincová a Michaela Kurková z Právnické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně.

  Moot Court DHP nás bavil především tím, že další krok ve vedení sporu byl vždy malinko neočekávaný. Velmi kladně hodnotíme možnost vyzkoušet si samostatně komunikovat s našim klientem“, s čímž jsme se dosud v žádné soutěži nesetkaly. Soutěžní týmy si na začátku na základě zadání měly zvolit, za kterou stranu se postaví – žalující nebo žalovaní. Samotný spor se konkretizoval až během soutěže, mohly jsme tedy případ posouvat vlastním směrem a pracovat s ním podle svých představ. Zároveň bylo velmi zajímavé pozorovat protistranu, jakou volí procesní taktiku a strategii. Soudní jednání pak probíhalo v souladu s předchozím postupem obou stran, takže týmy už tušily, co od sebe mohou čekat. Nicméně písemná komunikace se od té ústní značně liší, a tak bylo potřeba pádně argumentovat také v simulované soudní síni,“ uvádí vítězná dvojice, která zastupovala žalovanou stranu.

  Úvodní kola registrace probíhala formou nabídky právních služeb vybranému klientovi. Studenti si tak mohli vybrat stranu sporu, kterou chtěli v řízení zastupovat. Případ byl založen na reálné kauze a upraven pro potřeby moot courtu. Letošní ročník byl pro studenty sice o něco náročnější, ale o to intenzivnější zkušeností. Předmětem sporu byla smlouva o smlouvě budoucí nájemní.

  Finálové simulované řízení probíhalo v sídle advokátní kanceláře u „Rozhodčího soudu Moot Court Eversheds Sutherland“, který se díky invenci soutěžících, kteří uplatnili nárok z předsmluvní odpovědnosti, převlékl do kabátu Okresního soudu v Berouně. Souboj argumentů obou protistran trval více než dvě hodiny. Vítězný tým si domů odnesl finanční odměnu ve výši 10 000,- korun, nabídku pracovní pozice, a v neposlední řadě možnost účastnit se seminářů pořádaných advokátní kanceláří. Další účastníci byli odměněni věcnými cenami.

  Motivace organizátorů zprostředkovat studentům cenné zkušenosti z advokátní praxe byla jednoznačná. „Pracovat a potkávat mladé a talentované lidi z oboru je pokaždé příjemnou zkušeností, kterou naše kancelář dlouhodobě podporuje,“ uvádí Jan Krampera, partner kanceláře a vedoucí litigačního oddělení Eversheds Sutherland Dvořák Hager, a dodává, že právě „Náš moot court je koncepčně odlišný od ostatních soutěží podobného typu, neboť dává účastníkům absolutní volnost ve volbě procesní strategie, a dokáže tak studentům přiblížit zkušenost z reálné advokátní praxe, která je mnohdy složitější, než se během studia může vypadat.“

  To potvrzuje i spoluorganizátorka soutěže Paulína Machačová z Eversheds Sutherland Dvořák Hager: „Během procesu si studenti vyzkouší, jak vypadá práce pro klienta, a to od podání nabídky jejich právních služeb, přes komunikaci s klientem a tvorbu procesní strategie až po zastupování klienta na soudním jednání. Soutěž tak prověří jejich teoretické znalosti, ale zároveň jim ukáže, jak důležitý je praktický přístup při řešení problémů i schopnost advokáta komunikovat s klientem.

  Co je MOOT COURT EVERSHEDS SUTHERLAND?

  Simulovaný soudní proces z obchodního práva určený pro studenty právnických fakult.

  Cílem simulovaného procesu je přiblížit studentům zkušenost se zastupováním klientů v soudním řízení, a to jak ve fázi jednání před soudem, tak i ve fázi přípravné (včetně komunikace s klientem a přípravy procesní strategie).

  V soutěži je kladen důraz nejenom na teoretické znalosti, ale také na praktický přístup při řešení problémů a na schopnost komunikovat při vedení sporu s klientem.

  Kontakt:

  David Pilař
  Marketing and BD Manager
  e-mail: david.pilar@eversheds-sutherland.cz
  tel.: +420 604 100 491

   


   

  Předchozí dva ročníky soutěže pořádala advokátní kancelář Dvořák Hager & Partners. V roce 2018 se připojila k mezinárodní právní firmě Eversheds Sutherland, která patří mezi Top 15 globálních právních firem. Pracuje pro ni více než 2800 právníků v 67 kancelářích ve 34 jurisdikcích v Evropě, USA, Africe, Asii a na Blízkém východě. Mezi klienty Eversheds Sutherland patří 72 firem ze seznamu Fortune 100 a 61 z FTSE 100. www.eversheds-sutherland.com

   

  This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

  < Go back