Global menu

Our global pages

Close

Zásadní verdikt NSS: Na žalobu proti zamítnutí stavebního záměru pro rozpor s nezákonným územním plánem se roční lhůta nevztahuje

 • Czech Republic

  19-11-2019

  Praha, 19. listopadu 2019 Žádost zamítnuta! Důvod? Váš stavební záměr je v rozporu s územním plánem. Jediné razítko úředníka na stavebním úřadě a léta připravovaný developerský projekt a vložená investice mohou být definitivně zmařeny. Může stavebník v takovém případě napadnout nezákonnost daného územního plánu? Nejvyšší správní soud (NSS) vydal zásadní verdikt a rozhodl, že pokud byl stavební záměr zamítnut pro rozpor s územním plánem, nevztahuje se na stavebníka roční lhůta pro napadení územního plánu.

  Zkrácení lhůty pro soudní napadení územního plánu z dosavadních tří let na pouze jeden rok přinesla novela soudního řádu správního účinná od 1. 1. 2018.

  Rozhodnutí soudu je v této věci zásadní a dává stavebníkovi širší možnosti obrany proti negativnímu rozhodnutí ze strany stavebního úřadu. Jsme rádi, že soud vzal v potaz naše argumenty v případě kasační stížnosti soukromého investora a zrušil opačné rozhodnutí krajského soudu. Jedná se o jedno z prvních rozhodnutí v této věci vůbec po novele zákona, která do této otázky vnesla značnou nejistotu,“ řekl Vojtěch Faltus, advokát kanceláře specializující se na stavební právo a správní soudnictví.

  Advokátní kancelář Eversheds Sutherland patří mezi Top 15 globálních právních firem. Pracuje pro ni více než 5000 lidí v 69 kancelářích ve 34 jurisdikcích v Evropě, USA, Africe, Asii a na Blízkém východě. www.eversheds-sutherland.com

  Kontakt pro média:
  David Pilař
  Marketing & Business Development Manager
  Eversheds Sutherland
  M: + 420 604 100 491
  E: david.pilar@eversheds-sutherland.cz

   

   

  Disclaimer

  This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

  < Go back

  Print Friendly and PDF
  Register to receive regular updates via email.