Global menu

Our global pages

Close

Chambers and Partners: Advokátní kancelář Eversheds Sutherland posílila v pracovním právu a je znovu doporučována v korporátním právu / M&A a energetice

 • Czech Republic

  11-03-2019

   

  Prestižní mezinárodní žebříček Chambers and Partners v hodnocení právních firem pro rok 2019 opět zařadil Eversheds Sutherland Dvořák Hager v oblasti pracovního práva na nejvyšší příčku (Band 1). Ranking v pracovním právu získala nově i slovenská pobočka firmy.

  Firma byla dále oceněna v korporátním právu a M&A a také v oblasti energetiky.

  Tři z partnerů kanceláře získali individuální ocenění: Tomáš Procházka a Veronika Odrobinová v pracovním právu a Stanislav Servus v korporátním právu a M&A. Chambers uvádějí tato hodnocení ze strany klientů:

  Tomáš Procházka: „Mr Procházka is in my view among the absolute best advocates when it comes to labour law in the country. His ability to explain and interpret specific legal terminology and concepts is unparalleled and so is his ability to take a holistic view on legal requirements of a company."

  Veronika Odrobinová: "Her skill to talk to people that have no legal background is unmatched, and her depth of knowledge and experience in this field has always been much appreciated."

  Stanislav Servus: "I particularly appreciate that he is really patient with the aggressive attacks of the opposing side. He is an absolute pro, he turned the whole thing around and really made a difference. He is a strong negotiator and very polite."

   

  Disclaimer

  This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

  < Go back

  Print Friendly and PDF
  Register to receive regular updates via email.