Global menu

Our global pages

Close

Eversheds Sutherland z globalnym raportem o zarządzaniu ryzykiem

  • Poland
  • Press_Releases

01-06-2019

Międzynarodowa sieć prawnicza Eversheds Sutherland opublikowała raport „In The Boardroom: Risk Governance Review”. Celem publikacji powstałej we współpracy z analitykami Oxford Economics było głębsze zrozumienie podejścia zarządów do ryzyka, analiza sposobów identyfikacji bieżących zagrożeń oraz metod stosowanych w celu skutecznego zarządzania ryzykiem w dzisiejszych pełnych wyzwań czasach. Raport jasno wskazuje, gdzie zarządy widzą aktualne i przyszłe zagrożenia, i jak na nie odpowiadają.

Raport stworzony został w oparciu o wywiady z ok. 400 dyrektorami na poziomie zarządu z firm z Europy (w tym Polski), Azji i Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i USA. Z badania wynika, że zarządzający przedsiębiorstwami mają dziś o wiele trudniej niż kiedyś: fala nowych regulacji, zmieniające się modele biznesowe, duża liczba nowych podmiotów trwale zmieniających rynek, ryzyka w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także inne pojawiające się zagrożenia wymagają szybkich reakcji i myślenia o ryzyku w dużo bardziej strategiczny sposób.

W nowej epoce ryzyk korporacyjnych zarządom grozi większe ryzyko niż kiedykolwiek wcześniej, a wielu dyrektorów wskazało, że wszystkie decyzje zarządu są dziś weryfikowane pod kątem ryzyka. Podkreślali często, że dobrze działające zarządy to takie, które patrząc na strategię, od razu myślą o związanych z nią ryzykach.

Raport wyłonił 10 najczęściej wskazywanych ryzyk – na szczycie zagrożeń spędzających sen z powiek członkom zarządów są kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Pomimo tego, że ryzyka związane ze zmianami klimatycznymi czy zastosowaniem sztucznej inteligencji na co dzień elektryzują media, to jednak dla zarządów nie są tematami numer jeden.

Z raportu wynika również, że większość respondentów (57%) ma w firmie osobę na stanowisku Chief Risk Officer, co stanowi duży wzrost w stosunku do 2014 roku, kiedy to tylko 28% badanych zgłosiło posiadanie CRO. Aż 87% firm świadczących usługi finansowe (gdzie pozycja Chief Risk Officera jest regulowana przepisami) posiada stanowisko CRO, podczas gdy zaledwie 22% firm z sektora produkcji przemysłowej ma na pokładzie osobę odpowiedzialną za ten obszar.

Pobierz raport w wersji angielskiej >

Disclaimer

This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

< Go back

Kontakt dla prasy

Renata Misiewicz
Zespół Public Relations 
+48 22 50 50 719
renata.misiewicz@eversheds-sutherland.pl