Global menu

Our global pages

Close

Polskie biuro Eversheds Sutherland doradcą EEC Magenta przy inwestycji w Sinterit

  • Poland
  • Press_Releases

04-03-2020

Fundusz EEC Magenta zainwestował 10 mln zł w Sinterit Sp. z o.o. Krakowska firma technologiczna rozwija przełomową technologię druku 3D i dzięki inwestycji umocni się na globalnym rynku additive manufacturing.

Procesy prototypowania i produkcji części zamiennych podlegają obecnie bardzo dynamicznym zmianom. Na znaczeniu zyskuje prototypowanie przez rozproszone zespoły konstruktorskie oraz wytwarzanie krótkich serii produktów i części zamiennych dostępnych do użycia w czasie rzeczywistym. Additive manufacturing znajduje zastosowanie również w energetyce przy tworzeniu nowych generacji ogniw fotowoltaicznych, turbin wiatrowych oraz baterii. Firmy takie jak Siemens i General Electric z powodzeniem wykorzystują tę technologię przy produkcji turbin gazowych. Ocenia się, że wartość całego biznesu drukowania 3D może osiągnąć do 2025 r. 550 miliardów dolarów.

Technologia selektywnego spiekania laserowego (SLS), rozwijana przez polską spółkę Sinterit, z powodzeniem wkracza do przemysłu 4.0. Dotychczas – ze względu na cenę sprzętu – technologie spiekania laserowego były dostępne tylko dla bardzo wąskiego kręgu odbiorców. Sinterit zmienia oblicze tego sektora, oferując produkt o parametrach precyzyjnej drukarki przemysłowej w cenie zbliżonej do produktu konsumenckiego.

Sinterit: skomplikowane prototypy 3D z niewielkiej drukarki

Dzięki technologii SLS, polegającej na spiekaniu cząsteczek sproszkowanego termoplastycznego polimeru i łączeniu go w kolejne warstwy, możliwe jest wydrukowanie bardzo skomplikowanych, gotowych modeli w całości w warunkach biurowych, a nie przemysłowo-laboratoryjnych. W efekcie powstaje trwały produkt, odporny na działania wysokich temperatur i chemikaliów.

Technologia wykorzystywana przez Sinterit pozwala na wydrukowanie skomplikowanych, wieloelementowych prototypów w ramach jednej sesji produkcyjnej. Wysoki poziom precyzji daje niezliczone możliwości w przemyśle, ograniczone tylko właściwościami wykorzystywanych materiałów. W porównaniu do konkurencji, urządzenia krakowian są efektywne kosztowo, zużywając mniej proszku.

Dzięki rozwiązaniu Sinterit dostęp do drukarek 3D SLS mają od teraz mniejsze firmy, a nie jak do tej pory – największe organizacje. Dodatkowo, z racji niewielkich rozmiarów sprzętu oraz łatwości w obsłudze, produkt Sinterit rewolucjonizuje sam proces prototypowania, umożliwiając pracę w warunkach biurowych.

- Z entuzjazmem witamy Sinterit w rodzinie spółek portfelowych funduszy EEC Magenta. Sinterit posiada przełomową technologię druku 3D i jako jedna z nielicznych polskich firm już na tak wczesnym etapie osiąga sukcesy na międzynarodowych rynkach. Kolejne rozmowy z założycielami i zarządem Sinteritu utwierdziły nas w przekonaniu, że jest to zespół, który posiada wiedzę, umiejętności i motywację konieczne do stworzenia globalnej firmy. Inwestycja ta w naszym przekonaniu to klasyczny przykład inwestycji „smart-money”. Kontakty EEC Magenta z przemysłowymi liderami druku 3D w Europie, Azji i w Stanach Zjednoczonych pozwolą nam wspólnie stworzyć firmę walczącą o pozycję światowego lidera w tej branży - powiedział Voytek Siewierski, Partner w EEC Magenta i członek Rady Nadzorczej spółki Sinterit. Pozyskane środki Sinterit chce przeznaczyć na dalszy rozwój produktów, wyposażenie i dokończenie nowej hali produkcyjnej, a także na marketing i rozwój sprzedaży.

EEC Magenta doradzali członkowie zespołu VC w Eversheds Sutherland w Polsce, w tym Michał Karwacki, Natalia Burchardt oraz Anna Wesołowska.

Grupa EEC Ventures zarządza funduszami venture capital o łącznej kapitalizacji 210 mln zł. Fundusz EEC Magenta specjalizuje się w finansowaniu cyfryzacji energetyki, przemysłu oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Funduszem zarządzają Rafał Małecki, Voytek Siewierski i Konrad Sitnik. Partnerzy posiadają bogate doświadczenie na polskim, europejskim i amerykańskim rynku venture capital i private equity. Zespół współpracuje ze sobą od ponad 12 lat i ma na koncie szereg udanych transakcji. EEC Magenta jest największym polskim funduszem CVC utworzonym przez EEC Ventures wspólnie z PFR Ventures, NCBR oraz TAURON Polska Energia w ramach programu PFR NCBR CVC.

This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

< Go back