Global menu

Our global pages

Close

Własna instalacja fotowoltaiczna sposobem na niezależność energetyczną - raport Eversheds Sutherland Wierzbowski i Sun Investment Group

  • Poland
  • Press_Releases

13-08-2020

- Kompendium dla przedsiębiorców -

Już niedługo rachunki za zużycie energii elektrycznej znacząco wzrosną ze względu na wprowadzoną opłatę mocową. Najdotkliwiej mogą to odczuć przedsiębiorstwa, w których o opłacalności i konkurencyjności prowadzonego biznesu decydują koszty operacyjne. Jednym z rozwiązań przynoszących oszczędności i zwiększających niezależność energetyczną jest budowa własnej instalacji fotowoltaicznej. Jak wykonać pierwszy krok w kierunku zielonej energetyki i właściwie przygotować się do przeprowadzenia inwestycji? Co należy wiedzieć, jakie dokumenty trzeba zgromadzić i jak wygląda proces administracyjny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w raporcie przygotowanym przez Sun Investment Group i kancelarię Eversheds Sutherland Wierzbowski.

Właściciele gospodarstw domowych w Polsce z powodzeniem wykorzystują energię elektryczną wytwarzaną przez instalacje fotowoltaiczne umieszczane na dachach domów czy posesjach. Teraz czas, by fotowoltaiką zainteresowali się również przedsiębiorcy – to rozwiązanie idealne dla tych, którzy szukają dodatkowych oszczędności. Poza tanią energią zyskują również większą niezależność energetyczną, a tym samym podwyżki cen energii elektrycznej mają mniejszy wpływ na prowadzony przez nich biznes.

– Aktualnie znajdujemy się na 5. miejscu w UE pod względem tempa rozwoju fotowoltaiki. Z roku na rok widzimy wzmożone zainteresowanie OZE wśród Polaków. Trend ten zdecydowanie będzie się rozwijał, na co wpłynie wzrost cen energii spowodowany m.in. wprowadzeniem do rachunków za dystrybucję opłaty mocowej. W naszym raporcie w przystępny sposób prezentujemy wyniki wspólnej pracy, świadczące o tym, że zielona energia z fotowoltaiki to już nie przyszłość, ale ekologiczna i uzasadniona ekonomicznie teraźniejszość – mówi Krzysztof Ławrywjaniec, Head of PPA w Sun Investment Group.

– Tworząc to opracowanie, myśleliśmy o tym, aby wesprzeć przedsiębiorców nieposiadających wystarczającej wiedzy o instalacjach fotowoltaicznych oraz pomóc w jej uporządkowaniu tym, którzy już się z nimi zetknęli. Chcemy zachęcić firmy do inwestowania w zielone źródła energii i pokazać, że przedsięwzięcie polegające na budowie własnej instalacji fotowoltaicznej raczej nie należy do skomplikowanych – mówi Łukasz Petelski, specjalista prawa energetycznego, Senior Associate w kancelarii Eversheds Sutherland Wierzbowski.

Raport podzielony jest na dwie części: techniczno-biznesową i prawną.

Część poświęcona kwestiom techniczno-biznesowym skupia się na scharakteryzowaniu bieżącej sytuacji oraz na przyszłości polskiego rynku OZE. Opisuje modele biznesowe realizacji inwestycji w PV, technologie, a także prezentuje zbiór analiz pokazujących ekonomiczne benefity płynące z fotowoltaiki. W części prawnej poruszane są tematy związane m.in. z wymaganiami, które musi spełnić lokalizacja przeznaczona pod inwestycję i formalnościami, jakie czekają inwestora. Omawiany jest także harmonogram procesu inwestycyjnego.

- W pierwszej kolejności musimy zbadać, czy dach zakładu albo nieruchomość, na której ma być wybudowana instalacja fotowoltaiczna, nadaje się do tego rodzaju inwestycji. Jeśli tak, to jest to połowa sukcesu. W przypadku elektrowni budowanych na gruncie najbardziej czasochłonny jest proces uzyskiwania decyzji administracyjnych. Wierzymy jednak, że nie zniechęci to potencjalnych inwestorów. Ci, którzy zdecydują się na własne źródło zielonej energii, znajdą w raporcie wiele wskazówek, które, w co głęboko wierzymy, usprawnią proces inwestycyjno-budowlany – dodaje Łukasz Petelski.

Bez względu na to, jaki model realizacji inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną wybiorą przedsiębiorcy, warto rozważyć dostępne możliwości, sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne firmy, jak zmienia się ono w ciągu roku i doby (zgodnie z profilem zużycia).

– Jeden z najważniejszych aspektów takiego przedsięwzięcia to oczywiście jego opłacalność. Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna generuje znaczne oszczędności w firmie, co prezentujemy w naszym raporcie. Za każdym razem podkreślamy również, że inwestycja w odnawialne źródła energii to dbałość o ekologię oraz wsparcie walki ze zmianami klimatu. Dla firm jest to więc także rozwiązanie wizerunkowe z dziedziny CSR – komentuje Krzysztof Ławrywjaniec.

Raport można pobrać bezpłatnie. 

O SIG

Sun Investment Group (SIG) to firma zajmująca się rozwojem i zarządzaniem projektami solarnymi na rynkach inwestycyjnych, która koncentruje się na zapewnianiu wysokiej jakości usług w dynamicznie rozwijającym się sektorze energii słonecznej. Grupa kapitałowa Sun Investment Group tworzy jedną z najbardziej dynamicznych firm w sektorze energetyki solarnej w Europie. Jej założyciele mają ponad 10-letnie doświadczenie na rynku. Firma powstała w 2017 roku i obecnie działa w pięciu biurach zlokalizowanych w Polsce, na Litwie oraz we Włoszech. Sun Investment Group zrealizowała elektrownie słoneczne o mocy 132 MW, kolejne 670 MW znajduje się w fazie rozwoju. Zespół SIG składa się z ponad 100 specjalistów z dziedziny energii odnawialnej. Firma nieustannie się rozwija – w 2019 roku liczba jej pracowników wzrosła czterokrotnie. Więcej na www.suninvestmentgroup.com

O Eversheds Sutherland Wierzbowski

Kancelaria prawna Eversheds Sutherland Wierzbowski świadczy kompleksowe doradztwo prawne dla biznesu. Jest polskim oddziałem Eversheds Sutherland, globalnej sieci firm prawniczych, posiadającej 68 biur w 32 krajach. Kancelaria ma na swoim koncie doradztwo przy projektach dla czołowych graczy na polskim i międzynarodowym rynku energetyki odnawialnej. Firma zapewnia kompleksowe doradztwo na każdym etapie realizacji inwestycji – od tzw. dewelopmentu projektu, przez wsparcie w uczestnictwie w aukcji OZE, poprzez całą realizację projektu, na finansowaniu czy refinansowaniu budowy zielonych źródeł energii kończąc. Oferuje pomoc prawną przy inwestycjach związanych z wytwarzaniem i obrotem energią pozyskiwaną z wiatru, promieniowania słonecznego, biomasy czy biogazu. Kancelaria od lat rekomendowana jest przez prestiżowe międzynarodowe rankingi prawnicze.

This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

< Go back