Global menu

Our global pages

Close

Konkurs w Internecie - z podatkiem czy bez?

  • Poland
  • Tax planning and consultancy

27-11-2012

Konkursy z nagrodami kuszą niemal wszystkich. Bardziej wnikliwi uczestnicy, prócz zadania konkursowego i zasad udzielania odpowiedzi, przeczytali cały regulamin konkursu opracowany przez jego organizatora, a w szczególności zasady poboru podatku dochodowego od nagród.

Dociekliwi uczestnicy mogą się dowiedzieć, że od zdobytej przez nich wygranej zostanie pobrany podatek albo że wygrana ta skorzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Wydawałoby się pozornie, że sprawa jest prosta. Zasada ogólna wyrażona w art. 30 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Updof) to obciążenie 10-procentowym ryczałtowym podatkiem od wartości nagrody wygranej w konkursie. Od zasady tej są jednak wyjątki. Otóż podatku tego nie pobiera się (zwolnienie z opodatkowania) w przypadku nagród i wygranych w konkursach oraz grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio, telewizja), a także w konkursach z dziedzin nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, jeżeli jednorazowa wartość tych nagród i wygranych nie przekracza kwoty 760 zł (art. 21 ust. 1 pkt 68 Updof).

Pełna treść artykułu jest dostępna tutaj.

Źródło: Karolina Stawowska, Proseed, listopad 2012 r.

For more information contact

< Wstecz

Kontakt dla prasy

Renata Misiewicz
Zespół Public Relations 
+48 22 50 50 719
renata.misiewicz@eversheds-sutherland.pl