Global menu

Our global pages

Close

Coraz lepsze rokowania dla projektów PPP

  • Poland
  • Other

22-02-2013

Dla strony publicznej i dla inwestorów prywatnych, partnerstwo publiczno - prywatne oraz koncesje na roboty budowlane lub usługi, są atrakcyjną formą ich finansowania. Korzystne zmiany w prawie oraz kilka podjętych dużych projektów wróżą, że nastąpi w tej dziedzinie wreszcie przełom. Gospodarka zwolniła, ale potrzeby inwestycyjne są wielkie.

Według informacji przekazanych przez Fundację Centrum PPP, w 2012 roku ogłoszono podjęcie 61 inwestycji infrastrukturalnych z udziałem podmiotów prywatnych, w tym 47 w oparciu o ustawę o PPP, a 14 w oparciu o ustawę o koncesji na roboty budowlane lub usługi.

Same ogłoszenia, choć cieszą i są istotne dla budowania rynku, nie znaczą jednak jeszcze aż tak wiele. Dlatego warto podkreślić, iż w 2012 roku podpisanych zostało 9 umów, w tym 6 umów w oparciu o ustawę o PPP, a 3 to umowy oparte o ustawę o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Sceptycy powiedzą, że to tylko 9 umów, a na dodatek stwierdzą, że od podpisania umowy do zamknięcia finansowego droga daleka. I pewnie tak jest, ale ogólna wartość podpisanych umów to już blisko 1,3 mld złotych. Może więc nie jest świetnie, ale jest wyraźny postęp w stosunku do lat ubiegłych. W szczególności dotyczy to wartości podpisanych umów.

Pełna treść artykułu jest dostępna tutaj.

Źródło: Tomasz Korczyński, obserwatorfinansowy.pl, 22 lutego 2013 r.

< Wstecz

Kontakt dla prasy

Renata Misiewicz
Zespół Public Relations 
+48 22 50 50 719
renata.misiewicz@eversheds-sutherland.pl