Global menu

Our global pages

Close

Przychód z reklamy na stronie internetowej - jaki podatek?

  • Poland
  • Tax planning and consultancy

19-03-2013

Firmy coraz częściej i chętniej na różne sposoby promują się w Internecie, na przykład umieszczając na cudzych stronach internetowych – za zgodą ich właścicieli i w zamian za wynagrodzenie – treści reklamowe lub bannery z hiperłączami przekierowującymi po kliknięciu na strony komercyjne. Nie ma wątpliwości, że osoba, która czerpie zyski z reklam umieszczanych przez firmy na jej stronie internetowej, powinna zapłacić podatek dochodowy. Problem pojawia się jednak przy próbie zakwalifikowania przychodu z reklam „internetowych” na gruncie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Updof) do konkretnego źródła przychodów, co jest kluczowe dla właściwego wyliczenia podatku.

W praktyce dla kwalifikacji przychodów z reklam na gruncie Updof istotne są dwie kwestie: 

  • czy właściciel strony internetowej prowadzi działalność gospodarczą związaną z przedmiotem umowy, na podstawie której na stronie internetowej zamieszczane będą cudze treści reklamowe lub linki,
  • jaki jest charakter umowy, na podstawie której na stronie internetowej zamieszczane będą cudze treści reklamowe lub linki.

Brzmienie konkretnych postanowień umownych ma decydujące znaczenie dla kwalifikacji przychodu do konkretnego źródła przychodów, a co za tym idzie – sposobu jego opodatkowania.

Pełna treść artykułu jest dostępna tutaj.

Źródło: Małgorzata Sajkiewicz, Piotr Szybka, Proseed, marzec 2013 r.

For more information contact

< Wstecz

Kontakt dla prasy

Renata Misiewicz
Zespół Public Relations 
+48 22 50 50 719
renata.misiewicz@eversheds-sutherland.pl