Global menu

Our global pages

Close

Obligacje korporacyjne jako alternatywny sposób pozyskiwania kapitału

  • Poland
  • Banking and finance

28-05-2013

Jestem przedsiębiorcą, który potrzebuje kapitału na dalszy rozwój działalności. Chciałbym zwiększyć wydatki na nowe inwestycje lub przejąć kontrolę nad innym podmiotem z branży, w której działam. Nie jestem jednak zainteresowany zaciągnięciem kredytu ani też oddawaniem nawet części kontroli nad moim przedsiębiorstwem zewnętrznemu inwestorowi. Jaki jest inny sposób na pozyskanie kapitału do dalszego rozwoju?

W ostatnich latach, w dużej mierze za sprawą Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Warszawska giełda, prowadząca jednocześnie rynek regulowany i rynek NewConnect, oferuje przedsiębiorcom poszukującym kapitału alternatywne – wobec kredytów i pożyczek – formy finansowania, a inwestorom gwarantuje stosunkowo bezpieczną możliwość alokacji funduszy. Tym samym cieszy się dużym zaufaniem emitentów i instytucji finansowych, w tym także tych z zagranicy.

Mimo widocznego spowolnienia gospodarczego GPW wciąż jest europejskim liderem pod względem liczby przeprowadzonych debiutów. W 2012 roku do obrotu na warszawskiej giełdzie wprowadzono akcje 105 spółek, z czego aż 89 pojawiło się na rynku NewConnect. Natomiast tylko w I kwartale 2013 roku na NewConnect rozpoczęto notowania papierów aż 12 podmiotów. Relatywnie pozytywne dane statystyczne rynku akcji nie powinny jednak przesłaniać możliwości, jakie emitentom i inwestorom oferuje rynek obligacji, a w szczególności rynek Catalyst. Warto zatem przyjrzeć się instytucji obligacji korporacyjnych i zastanowić się, jak od strony prawnej wygląda proces ich emisji.

Pełna treść artykułu jest dostępna tutaj.

Źródło: Tomasz Balawajder, Proseed, maj 2013 r.

Kontakt dla prasy

Renata Misiewicz
Zespół Public Relations 
+48 22 50 50 719
renata.misiewicz@eversheds-sutherland.pl