Global menu

Our global pages

Close

Bring your own device - jak zorganizować pracę w firmie

  • Poland
  • Labor law and trade union issues
  • Privacy, data protection and cybersecurity

09-07-2013

Jestem przedsiębiorcą świadczącym usługi wymagające wykorzystania nowoczesnych urządzeń mobilnych, takich jak tablety, smartfony czy notebooki. Część moich pracowników wykorzystuje w pracy własne urządzenia, co dość dobrze sprawdza się w praktyce. Nie jestem jednak pewien, czy jest to legalne, w jaki sposób mogę zabezpieczyć firmowe informacje poufne, do których mają dostęp pracownicy na swoich urządzeniach, no i co zrobić, jeśli któryś z pracowników zdecyduje się odejść z firmy?

BYOD, czyli bring your own device, to coraz bardziej popularne rozwiązanie, polegające na tym, że pracownicy korzystają z własnych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony, smartfony czy notebooki, do wykonywania pracy na rzecz firmy. Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie mogą przybierać różne formy, w zależności od potrzeb. Może to być na przykład korzystanie z urządzeń będących uprzednio własnością pracowników albo zakup takich urządzeń przez pracodawcę i stopniowe ich spłacanie przez pracowników.

Chociaż przepisy nie odpowiadają wprost na pytanie o dopuszczalność stosowania BYOD w Polsce, to Kodeks pracy nie ustala bezwzględnego obowiązku zapewnienia pracownikom narzędzi pracy przez pracodawcę. Wyraźnie dozwolona jest możliwość wykonywania pracy przy pomocy własnych narzędzi w związku z telepracą, czyli np. wykonywaniem pracy z domu (art. 6711 §2 kp). Ogólną dopuszczalność wykonywania pracy przy pomocy własnych narzędzi potwierdziło już orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Pełna treść artykułu jest dostępna tutaj.

Źródło: Gerard Karp, Adam Nierzwicki, Proseed, czerwiec 2013 r.

For more information contact

Adam Nierzwicki, Counsel

< Wstecz

Kontakt dla prasy

Renata Misiewicz
Zespół Public Relations 
+48 22 50 50 719
renata.misiewicz@eversheds-sutherland.pl