Global menu

Our global pages

Close

Przy biurku z własnym laptopem, skanerem i komórką

  • Poland
  • Employment law
  • Privacy, data protection and cybersecurity

27-02-2014

Strony mogą ustalić, że w pracy zatrudniony korzysta ze swojego sprzętu. Jeśli jednak szef chce go monitorować, musi uprzedzić o tym jego właściciela i mieć na to jego zgodę. Taka obserwacja nie może wykroczyć poza sprawy służbowe.

BYOD (ang. bring your own device) to model organizacji pracy, w którym pracownicy wykonują swoje zadania przy użyciu należących do nich urządzeń elektronicznych. System ten zwany jest inaczej konsumeryzacją IT.

Pozornie proste wprowadzenie BYOD często stanowi wyzwanie dla firmy i jej działów komputerowych. Należy je poprzedzić analizą wszystkich "za" i "przeciw", ustaleniem konkretnych rozwiązań informatycznych i technicznych, ale przede wszystkim - oceną ryzyka po stronie pracodawcy. Zagrożenia obejmują w szczególności uzyskanie dostępu do informacji poufnych przez osoby nieupoważnione, które weszły w posiadanie urządzenia. Chodzi także o niebezpieczeństwo utraty klientów, gdy pracownik odchodzi z firmy, a kontrahenci kontaktują się z nim na jego prywatny numer telefonu. Do pewnego stopnia pracodawca może jednak ustrzec się takiego ryzyka, określając ramy prawne wykonywania pracy w formie BYOD w umowie o pracę i regulacjach wewnętrznych.

Pełna treść artykułt dostępna tutaj>

Źródło: Adam Nierzwicki, Gerard Karp, Rzeczpospolita, 27 lutego 2014 r.

For more information contact

Adam Nierzwicki, Counsel

< Wstecz

Kontakt dla prasy

Renata Misiewicz
Zespół Public Relations 
+48 22 50 50 719
renata.misiewicz@eversheds-sutherland.pl