Global menu

Our global pages

Close

Wciąż niejasny status firmowych administratorów danych

  • Poland
  • Privacy, data protection and cybersecurity

04-01-2015

Dokonana w ramach tzw. czwartego pakietu deregulacyjnego nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych miała lepiej uregulować pozycję firmowych administratorów bezpieczeństwa informacji. Można mieć wątpliwości, czy tak się stanie – pisze Magdalena Koniarska z kancelarii Wierzbowski Eversheds.

Jak przypomina autorka komentarza, 1 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej - zwanej IV pakietem deregulacyjnym - m.in. w zakresie nowelizującym ustawę o ochronie danych osobowych.

Niestety, wady przepisów nowelizujących poddają w wątpliwość ich ułatwiający wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Z jednej strony, przedsiębiorcy-administratorzy danych zyskają bardziej precyzyjne wskazania co do pozycji, obowiązków i odpowiedzialności administratora bezpieczeństwa informacji (ABI). Z drugiej strony, niejasne umiejscowienie ABI pomiędzy pracownikiem administratora danych a człowiekiem GIODO, a także wprowadzenie kolejnych obowiązków rejestracyjnych – gdy założeniem było ich ograniczenie – staną się źródłem dalszych obciążeń i kosztów – czytamy w komentarzu.

Pełna treść artykułu jest dostępna tutaj>

Źródło: Magdalena Koniarska, lex.pl, 4 stycznia 2015 r.

For more information contact

< Wstecz

Kontakt dla prasy

Renata Misiewicz
Zespół Public Relations 
+48 22 50 50 719
renata.misiewicz@eversheds-sutherland.pl