Global menu

Our global pages

Close

Compliance - brakujący element w zarządzaniu

  • Poland
  • Global Compliance Crisis Management

05-01-2016

Compliance nie tylko informuje, czy coś jest zgodne z prawem, ale wskazuje, jakie praktyczne rozwiązania wprowadzić, aby firma działała zgodnie z prawem - mówi Paweł Kuskowski, szef praktyki ryzyka regulacyjnego i compliance w kancelarii Wierzbowski Eversheds i przewodniczący Stowarzyszenia Compliance Polska w rozmowie z wnp.pl

Na początek wyjaśnijmy: czym jest compliance? 

- Compliance zapewnia, że firma działała zgodnie z prawem, regulacjami czy aktami wewnętrznymi i pokazuje, że etyka, zrównoważony wzrost firmy i budowanie zaufania klientów czy innych uczestników rynku leży zarządowi na sercu. I uświadamia też podejmującym decyzje w firmie, jakie ryzyko wiąże się z danymi działaniami. 

 Compliance pozwala na świadome podejmowanie decyzji z uwzględnieniem ich kosztów prawnych, reputacyjnych czy etycznych. Umożliwia zarazem zarządzanie ryzykiem prawnym i regulacyjnym. Dla przykładu: prawo w kwestii przeciwdziałania praniu pieniędzy nie zmieniło się od lat, lecz interpretacje, praktyka i wymagania organów nadzoru odmieniły się radykalnie. Wymaga to zmiany w organizacji, zrozumienia, jakie ryzyko się z tym wiąże i jaki przygotować firmę do zmienionych warunków. 

 Zakres compliance jest komplementarny do działów prawnych, lecz idzie dalej niż praktyka prawnicza: chodzi o to, by patrzeć na normy prawne, ale też na praktykę rynkową, krajową, zagraniczną czy akty normatywne - wewnętrzne i zewnętrzne. Nie poprzestaje na informacji, czy coś jest zgodne z prawem, ale wskazuje, jak to przełożyć na praktykę, jakie rozwiązania wprowadzić, aby przedsiębiorstwo czy instytucja działały zgodnie z prawem. Trzeba mieć ogromną praktykę, by zauważyć te wszystkie istotne kwestie. 

 Firma z dobrze działającym systemem compliance jest efektywniej zarządza ryzykiem prawnym i regulacyjnym. Często też oszczędza - w dłuższej perspektywie: zgodnie z zasadą „jeśli o czymś nie wiesz, nie możesz tego policzyć, to nie możesz tym zarządzać”. Compliance to również istotny punkt przy ocenie kredytowej firmy, gdyż dla banków to wskazówka, że taka firma poważnie traktuje ryzyko regulacyjne. 

Więcej w serwisie http://finanse.wnp.pl/compliance-brakujacy-element-w-zarzadzaniu,264533_1_0_0.html

Compliance nie tylko informuje, czy coś jest zgodne z prawem, ale wskazuje, jakie praktyczne rozwiązania wprowadzić, aby firma działała zgodnie z prawem - mówi Paweł Kuskowski, szef praktyki ryzyka regulacyjnego i compliance w kancelarii Wierzbowski Eversheds i przewodniczący Stowarzyszenia Compliance Polska w rozmowie z wnp.pl

Na początek wyjaśnijmy: czym jest compliance? 

- Compliance zapewnia, że firma działała zgodnie z prawem, regulacjami czy aktami wewnętrznymi i pokazuje, że etyka, zrównoważony wzrost firmy i budowanie zaufania klientów czy innych uczestników rynku leży zarządowi na sercu. I uświadamia też podejmującym decyzje w firmie, jakie ryzyko wiąże się z danymi działaniami. Compliance pozwala na świadome podejmowanie decyzji z uwzględnieniem ich kosztów prawnych, reputacyjnych czy etycznych. Umożliwia zarazem zarządzanie ryzykiem prawnym i regulacyjnym. Dla przykładu: prawo w kwestii przeciwdziałania praniu pieniędzy nie zmieniło się od lat, lecz interpretacje, praktyka i wymagania organów nadzoru odmieniły się radykalnie. Wymaga to zmiany w organizacji, zrozumienia, jakie ryzyko się z tym wiąże i jaki przygotować firmę do zmienionych warunków. Zakres compliance jest komplementarny do działów prawnych, lecz idzie dalej niż praktyka prawnicza: chodzi o to, by patrzeć na normy prawne, ale też na praktykę rynkową, krajową, zagraniczną czy akty normatywne - wewnętrzne i zewnętrzne. Nie poprzestaje na informacji, czy coś jest zgodne z prawem, ale wskazuje, jak to przełożyć na praktykę, jakie rozwiązania wprowadzić, aby przedsiębiorstwo czy instytucja działały zgodnie z prawem. Trzeba mieć ogromną praktykę, by zauważyć te wszystkie istotne kwestie. Firma z dobrze działającym systemem compliance jest efektywniej zarządza ryzykiem prawnym i regulacyjnym. Często też oszczędza - w dłuższej perspektywie: zgodnie z zasadą „jeśli o czymś nie wiesz, nie możesz tego policzyć, to nie możesz tym zarządzać”. Compliance to również istotny punkt przy ocenie kredytowej firmy, gdyż dla banków to wskazówka, że taka firma poważnie traktuje ryzyko regulacyjne. 

Więcej>

For more information contact

< Wstecz

Kontakt dla prasy

Renata Misiewicz
Zespół Public Relations 
+48 22 50 50 719
renata.misiewicz@eversheds-sutherland.pl