Our global pages
Close- Global home
- About us
- Global services/practices
- Industries/sectors
- Our people
- Events/webinars
- News and articles
- Eversheds Sutherland (International) Press Hub
- Eversheds Sutherland (US) Press Hub
- News and articles: choose a location
- Careers
- Careers with Eversheds Sutherland
- Careers: choose a location
Profilowanie osób – korzyści, zagrożenia, ramy prawne
- Poland
- Privacy, data protection and cybersecurity
23-11-2016
Profilowanie jest obecnie wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie życia. O korzyściach, zagrożeniach i ramach prawnych z nim związanych przeczytać można w artykule dr Arwida Mednisa, opublikowanym w "ABI EXPERT", nowym kwartalniku poświęconym problematyce ochrony danych osobowych oraz prawnym i praktycznym zagadnieniom administrowania informacjami.
Profilowanie w jakimś sensie towarzyszy ludziom od setek lat. Próbując radzić sobie z dużą liczbą sprzecznych informacji, nieraz odwołujemy się do uogólnień, a nawet stereotypów. Oceniając jakąś osobę, sięgamy do cech, które jak nam się wydaje, dotyczą całej grupy, do której należy ta osoba. Goszcząc u siebie Włocha, będziemy przekonani, że najlepiej serwować mu makaron lub pizzę, a w przypadku Francuza – wyszukane gatunki serów i żabie udka. Jeśli gość nie będzie zadowolony, to raczej uznamy, że to on odbiega od normy, niż odnotujemy zmianę przyzwyczajeń kulinarnych danej nacji.
Rola profilowania
Profilowanie w znaczeniu, o którym będzie tu mowa, ma wiele wspólnego z kategoryzacją, „zaszufladkowaniem”. Profilować można nie tylko poszczególne osoby, ale też grupy ludzi, przedmioty, zjawiska itd. Uogólnienie czy też przypisanie komuś pewnych cech na podstawie (często domniemanych) cech całej grupy pozwala sprawniej podejmować decyzje. Często mówi się w tym kontekście o intuicji, a w nauce zarządzania – o zasadach heurystycznych, a więc o regułach podejmowania decyzji, opartych na doświadczeniu życiowym.
Już od wielu lat proces decyzyjny oparty na profilowaniu osób jest wspomagany technologicznie. Z jednej strony, gromadzimy coraz więcej informacji, z drugiej – stale rosną możliwości ich przetworzenia. Ograniczenia w zastosowaniu wynikają głównie ze słabości stosowanych modeli i algorytmów, które nie zawsze potrafią wyciągnąć właściwe wnioski z przetwarzanych danych.
This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.
- Prawo panoramy - czy można umieścić rzeczywisty budynek w grze wideo?
- Drastycznie krótki termin na wdrożenie nowelizacji Kodeksu pracy
- Screening of foreign investments in CEE
- Blue Guide 2022: Instalator oprogramowania lub pakujący może odpowiadać jak producent.
- Portowanie gry to szereg wyzwań prawnych, biznesowych i technologicznych