Global menu

Our global pages

Close

Jak COVID-19 zmienia podejście do bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni

  • Poland
  • Other

18-05-2020

Pandemia COVID-19 sprzyja wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Nastawieni na ataki podyktowane chęcią zysku, wykorzystują każdą nadarzającą się okoliczność. Kluczowa jest więc sprawna adaptacja do obecnych warunków i wdrożenie środków minimalizujących ryzyka.

Szum informacyjny, problemy finansowe oraz strach przed zakażeniem to okoliczności wykorzystywane przez cyberprzestępców, którzy w czasie pandemii stali się szczególnie aktywni. Cyberprzestępstwa, niegdyś motywowane chęcią wykazania się lub ideologią, obecnie bardzo często popełniane są z powodów wyłącznie ekonomicznych, a działalność w tym obszarze stała się modelem biznesowym, zgodnie z zasadą "jeżeli jest nowa okoliczność, na której można się wzbogacić, znajdą się ludzie, którzy to wykorzystają". W związku z aktualną sytuacją osoby, firmy oraz instytucje powinny wdrażać środki minimalizujące rosnące ryzyko wystąpienia cyberataków, które dotykają i będą dotykać ich w przeróżnych aspektach. Sprawna adaptacja do obecnych warunków jest niezbędna. Przestępcy działają szybko, stosując coraz bardziej wyszukane metody.

O jakich cyberzagrożeniach słyszymy obecnie najczęściej?

Jedną z najbardziej zuchwałych prób cyberoszustw czasu pandemii jest przypadek, do którego doszło w Indiach na początku kwietnia br., kiedy to próbowano sprzedać w sieci największy pomnik na świecie (182 m) - Statuę Jedności, przedstawiającą Sardara Vallabhbhai'a Patela, jednego z ojców niepodległych Indii. Pomnik został wyceniony przez oszusta na „jedyne" 4 miliardy USD. Pieniądze miały być przez niego rzekomo przekazane rządowi indyjskiemu na pomoc w walce z pandemią COVID-19.

 

Czytaj cały tekst opublikowany w Rzeczpospolitej. Materiał przygotowali: Magdalena Bartosiewicz i Piotr Borkowski, Dyrektor ds. Operacji Red Team oraz Testów Cyberbezpieczeństwa, Standard Chartered