Global menu

Our global pages

Close

Coraz bliżej zmiany w unijnym podejściu do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu

  • Poland
  • Other

22-11-2020

Na początku listopada ministrowie finansów państw Unii Europejskiej uzgodnili utworzenie wspólnego dla wszystkich państw członkowskich organu nadzorczego. Powołanie takiego organu to realizacja jednego z filarów uchwalonego przez Komisję Europejską w maju 2020 r. planu walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu na szczeblu unijnym.

W maju 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła szeroko omawiany plan walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu na szczeblu unijnym. Plan oparty został na sześciu filarach, mających na celu większą harmonizację przepisów. Na początku listopada ministrowie finansów państw Unii Europejskiej uzgodnili m.in. zgodę na utworzenie wspólnego dla wszystkich państw członkowskich organu nadzorczego. Według obecnych zasad za nadzór nad stosowaniem przepisów Unii Europejskiej w tej dziedzinie odpowiedzialne są poszczególne państwa członkowskie, co – zdaniem Komisji – może prowadzić do powstawania luk w zakresie nadzoru nad tymi przepisami.

Założenia zawarte w planie przyjętym w maju przez Komisję Europejską mają na celu realizację ogólnej zasady zero tolerancji wobec jakichkolwiek działań polegających na praniu pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł oraz czynów przestępczych. Ma to szczególne znaczenie właśnie teraz, gdyż w czasie pandemii liczba popełnianych przestępstw (szczególnie tych w cyberprzestrzeni) wzrosła.

 

Cały artykuł autorstwa Magdaleny Bartosiewicz dostępny jest na stronie rp.pl