Global menu

Our global pages

Close

Jak nie dać się wkręcić w karuzelę VAT?

W dniu 6 lipca 2017 r. w siedzibie BPCC w Warszawie odbędzie się szkolenie, podczas którego eksperci podatkowi Wierzbowski Eversheds Sutherland powiedzą o tym, jak nie zostać nieświadomym uczestnikiem tzw. karuzeli podatkowej.

Dlaczego warto wziąć udział?

Jednym z głównych obszarów działania Ministerstwa Finansów jest przeciwdziałanie przestępstwom podatkowym w VAT, w tym zwalczanie oszustw w oparciu o mechanizm tzw. karuzeli VAT. Znamy wiele przypadków, kiedy podatnicy nieświadomie stają się uczestnikami karuzeli podatkowej. Badania potwierdzają, że wystarczy „zmowa” trzech osób w firmie, aby właściciel lub członek zarządu nie zauważył, że firma bierze udział w takim właśnie procederze. Sankcje za takie działania są jednak bardzo dotkliwe, a obrona – jak pokazuje praktyka – bardzo trudna. W trakcie spotkania doradcy podatkowi z kancelarii Wierzbowski Eversheds Sutherland: Karolina Stawowska i Izabela Wiewiórka podpowiedzą, jak ustrzec się przed opisanym wyżej ryzykiem.

Podczas spotkania powiemy między innymi:  

  • czym jest i jak działa karuzela podatkowa
  • jakie okoliczności i zdarzenia powinny zaalarmować podatnika, gdyż mogą wskazywać, że jest „doproszony” do karuzeli podatkowej
  • o stopniach tzw. „dobrej wiary” i o „należytej staranności”
  • jakie kroki należy podjąć w firmie, aby ustrzec się przed ryzykiem
Do udziału w spotkaniu zapraszamy przede wszystkim członków zarządu odpowiedzialnych za finanse, właścicieli firm, szefów działów finansowo-księgowych, prawników z działów prawnych przedsiębiorstw. Zgłoszenia osób reprezentujących inne kancelarie prawne i firmy doradcze będą brane pod uwagę w zależności od dostępności wolnych miejsc.

 

 

W dniach 4-6 marca 2016 r. w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się XVI Konferencja Izby Domów Maklerskich. Tematem przewodnim wydarzenia będzie: „Rynek kapitałowy dla rozwoju polskiej gospodarki”. To jedna z największych i najbardziej prestiżowych konferencji dla branży papierów wartościowych w Polsce. Weźmie w niej udział wielu uznanych ekspertów rynku kapitałowego. Jeden z paneli poprowadzi Paweł Kuskowski.