Our global pages
Close- Global home
- About us
- Global services/practices
- Industries/sectors
- Our people
- Events/webinars
- News and articles
- Eversheds Sutherland (International) Press Hub
- Eversheds Sutherland (US) Press Hub
- News and articles: choose a location
- Careers
- Careers with Eversheds Sutherland
- Careers: choose a location
Akademia EuroZamówień: Orzeczenie TSUE w sprawie „Esaprojekt”. Przełom czy kontynuacja? [Rejestracja zamknięta]
Miło nam zaprosić Państwa na spotkanie inaugurujące czwartą edycję naszych warsztatów z prawa zamówień publicznych. Pierwszy warsztat odbędzie się już 10 października. Daty kolejnych spotkań można znaleźć na stronie poświęconej Akademii EuroZamówień 2017/18.
Kilka słów o temacie spotkania
W dniu 4 maja br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie C-387/14 (sprawa „Esaprojekt”). Wyrok Trybunału wywołał szeroką dyskusję, gdyż jego tezy są w wielu aspektach sprzeczne z utrwaloną praktyką zamówieniową i orzeczniczą. Dotyczy on przy tym bardzo praktycznych kwestii związanych z różnymi aspektami oceny spełniania przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu. Wyrok uznany został zatem za przełomowy, zmieniający istotnie kierunek interpretacji przepisów. Wynika z niego, że uzupełnianie dokumentów, które nie zostały przedłożone wraz z ofertą, nie może naruszać zasady równego traktowania wykonawców. TSUE odniósł się także do zasad polegania na zasobach podmiotów trzecich oraz możliwości posługiwania się referencjami wystawionymi na konsorcjum, kwestionując m.in. możliwość powoływania się na „papierowe" doświadczenie nabyte tylko poprzez formalny udział w konsorcjum. O wadze wyroku świadczy to, że Urząd Zamówień Publicznych opublikował swoje specjalne stanowisko w zakresie zastosowania tez orzeczeń TSUE do nowych dyrektyw i znowelizowanej ustawy Pzp. Zapadają już także pierwsze wyroki KIO uwzględniające wspomniane orzeczenie.
O czym będziemy rozmawiać?
- Jaki jest zakres dopuszczalnego uzupełniania dokumentów?
- Kiedy może dojść do niedopuszczalnej modyfikacji oferty?
- Czy wyrok TSUE wydany na podstawie poprzednio obowiązującej dyrektywy jest nadal aktualny w odniesieniu do nowych przepisów?
- Jaki jest dopuszczalny zakres powoływania się na doświadczenie zdobyte w konsorcjum i jak takie doświadczenie może być zweryfikowane przez zamawiającego?
- Jak rozumieć pojęcie ”wprowadzenia w błąd zamawiającego" przez wykonawcę?
- Czy możliwe jest sumowanie doświadczenia podmiotów trzecich?
Prowadzący- Tomasz Zalewski | Radca prawny, partner, szef praktyki prawa zamówień publicznych
- Julita Hoffmann | Radca prawny w zespole prawa zamówień publicznych
Czas i miejsce
Spotkanie odbędzie się 10 października (wtorek) w godz. 9.00-11.00 w siedzibie kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds Sutherland przy ul. Jasnej 14/16A. Rejestrację rozpoczniemy o 8.30.