Global menu

Our global pages

Close
Tomasz Zalewski

Tomasz Zalewski

Managing Partner

Języki

Polski, Angielski

Zakres praktyki

Doświadczenie

Tomasz Zalewski jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii Wierzbowski Eversheds Sutherland. Kieruje praktyką własności intelektualnej oraz praktyką technologii przemysłowych.  

Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, projektach związanych z nowymi technologiami oraz w prawie zamówień publicznych. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w doradztwie prawnym dla biznesu.

Doradza klientom w projektach związanych z cyfrową transformacją biznesu. Ma na swoim koncie doradztwo przy licznych projektach informatycznych obejmujących kompleksowe wdrożenia oprogramowania zarówno w modelu tradycyjnym, jak i w modelu SaaS. Doradza w sprawach dotyczących reklamy i nieuczciwej konkurencji. Zajmuje się problematyką praw autorskich, umów licencyjnych, transferu technologii oraz zagadnieniami związanymi z naruszeniami praw własności intelektualnej. Znaczne grono jego klientów stanowią firmy z branży IT oraz różnych sektorów przemysłu. 

Doradza we wszystkich aspektach prawa zamówień publicznych, w tym reprezentuje klientów w sporach zamówieniowych przed KIO oraz przed sądami. Ma szczególne doświadczenie w doradztwie przy projektach infrastrukturalnych oraz informatycznych. Reprezentuje zarówno wykonawców, jak i zamawiających.

Zainteresowania zawodowe Tomasza Zalewskiego obejmują również prawne aspekty zastosowania najnowszych technologii, w tym zagadnienia takie jak blockchain, sztuczna inteligencja (AI), internet rzeczy (IoT), cyberbezpieczeństwo. Posiada duże doświadczenie w doradztwie dla startupów technologicznych. Jest współtwórcą prawnego inkubatora dla startupów Internet StartUp, w ramach którego od 2009 roku nieodpłatne wsparcie prawne otrzymało ponad 40 startupów.

Doradza we wszystkich aspektach prawa zamówień publicznych, w tym reprezentuje klientów w sporach zamówieniowych przed KIO oraz przed sądami. Ma szczególne doświadczenie w doradztwie przy projektach infrastrukturalnych oraz informatycznych. Reprezentuje zarówno wykonawców, jak i zamawiających.

Jest twórcą i współautorem bloga IP w sieci, poświęconego zagadnieniom prawa autorskiego, nowych technologii i e-biznesu oraz bloga EuroZamówienia, na którym pisze na temat prawa zamówień publicznych. Ma na swoim koncie setki publikacji prasowych w wiodących polskich mediach biznesowych. Regularnie występuje jako prelegent na konferencjach z zakresu IT, ochrony własności intelektualnej, e-biznesu oraz zamówień publicznych.

Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych oraz założycielem Fundacji LegalTech Polska – forum wymiany wiedzy na temat prawa nowych technologii oraz wykorzystywania technologii informatycznych w usługach prawnych. Jest również arbitrem Sądu Arbitrażowego Rynku Audiowizualnego przy Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych oraz Ekspertem Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Jest także ekspertem w ramach inicjatywy eafip (European Assistance for Innovation Procurement).

Od wielu lat zajmuje wysokie miejsca w międzynarodowych rankingach prawniczych. Jest rekomendowany w dziedzinie prawa zamówień publicznych, własności intelektualnej oraz TMT m.in. przez Chambers & Partners, Legal 500 i Who’s Who Legal.

Ostatnie projekty 
  • Doradztwo dla Nokia Solutions and Networks w wygranym przetargu dla PKP PLK >
  • Doradztwo dla Bergen Engines w negocjacjach umowy na serwis silników gazowych w Elektrociepłowni Rzeszów 
  • Doradztwo dla spółki z sektora energetycznego w zamówieniu na oprogramowanie w modelu SaaS
  • Wsparcie dla MyNetwork w przygotowaniu kompletu umów na świadczenie usługi dostępu do oprogramowania HCM Deck w modelu SaaS 
  • Kompleksowe wsparcie prawne dla konsorcjum w ramach postępowania dotyczącego budowy kolejowej infrastruktury telekomunikacyjnej 
  • Doradztwo dotyczące opłat prawnoautorskich od czystych nośników i urządzeń dla jednego z największych importerów sprzętu elektronicznego
undefinedundefinedundefinedundefined