Global menu

Our global pages

Close
Tomasz Zalewski

Tomasz Zalewski

Partner

Języki

Polski, Angielski

Zakres praktyki

Doświadczenie

Tomasz Zalewski jest radcą prawnym, partnerem kierującym praktyką własności intelektualnej oraz praktyką technologii przemysłowych.  

Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, projektach związanych z nowymi technologiami oraz w prawie zamówień publicznych. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w doradztwie prawnym dla biznesu.

Doradza klientom w projektach związanych z cyfrową transformacją biznesu. Ma na swoim koncie doradztwo przy licznych projektach informatycznych obejmujących kompleksowe wdrożenia oprogramowania zarówno w modelu tradycyjnym, jak i w modelu SaaS. Doradza w sprawach dotyczących reklamy i nieuczciwej konkurencji. Zajmuje się problematyką praw autorskich, umów licencyjnych, transferu technologii oraz zagadnieniami związanymi z naruszeniami praw własności intelektualnej. Znaczne grono jego klientów stanowią firmy z branży IT oraz różnych sektorów przemysłu. 

Doradza we wszystkich aspektach prawa zamówień publicznych, w tym reprezentuje klientów w sporach zamówieniowych przed KIO oraz przed sądami. Ma szczególne doświadczenie w doradztwie przy projektach infrastrukturalnych oraz informatycznych. Reprezentuje zarówno wykonawców, jak i zamawiających.

Zainteresowania zawodowe Tomasza Zalewskiego obejmują również prawne aspekty zastosowania najnowszych technologii, w tym zagadnienia takie jak blockchain, sztuczna inteligencja (AI), internet rzeczy (IoT), cyberbezpieczeństwo. Posiada duże doświadczenie w doradztwie dla startupów technologicznych. Jest współtwórcą prawnego inkubatora dla startupów Internet StartUp, w ramach którego od 2009 roku nieodpłatne wsparcie prawne otrzymało ponad 40 startupów.

Doradza we wszystkich aspektach prawa zamówień publicznych, w tym reprezentuje klientów w sporach zamówieniowych przed KIO oraz przed sądami. Ma szczególne doświadczenie w doradztwie przy projektach infrastrukturalnych oraz informatycznych. Reprezentuje zarówno wykonawców, jak i zamawiających.

Jest twórcą i współautorem bloga IP w sieci, poświęconego zagadnieniom prawa autorskiego, nowych technologii i e-biznesu oraz bloga EuroZamówienia, na którym pisze na temat prawa zamówień publicznych. Ma na swoim koncie setki publikacji prasowych w wiodących polskich mediach biznesowych. Regularnie występuje jako prelegent na konferencjach z zakresu IT, ochrony własności intelektualnej, e-biznesu oraz zamówień publicznych.

Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych oraz założycielem Fundacji LegalTech Polska – forum wymiany wiedzy na temat prawa nowych technologii oraz wykorzystywania technologii informatycznych w usługach prawnych. Jest również arbitrem Sądu Arbitrażowego Rynku Audiowizualnego przy Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych oraz Ekspertem Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Jest także ekspertem w ramach inicjatywy eafip (European Assistance for Innovation Procurement).

Od wielu lat zajmuje wysokie miejsca w międzynarodowych rankingach prawniczych. Jest rekomendowany w dziedzinie prawa zamówień publicznych, własności intelektualnej oraz TMT m.in. przez Chambers & Partners, Legal 500 i Who’s Who Legal.

Ostatnie projekty 
  • Doradztwo dla Nokia Solutions and Networks w wygranym przetargu dla PKP PLK >
  • Doradztwo dla Bergen Engines w negocjacjach umowy na serwis silników gazowych w Elektrociepłowni Rzeszów 
  • Doradztwo dla spółki z sektora energetycznego w zamówieniu na oprogramowanie w modelu SaaS
  • Wsparcie dla MyNetwork w przygotowaniu kompletu umów na świadczenie usługi dostępu do oprogramowania HCM Deck w modelu SaaS 
  • Kompleksowe wsparcie prawne dla konsorcjum w ramach postępowania dotyczącego budowy kolejowej infrastruktury telekomunikacyjnej 
  • Doradztwo dotyczące opłat prawnoautorskich od czystych nośników i urządzeń dla jednego z największych importerów sprzętu elektronicznego
undefinedundefinedundefinedundefined