Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) opublikował na początku marca br. opinię w sprawie zagrożeń związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu (ML / TF), mających wpływ na sektor finansowy Unii Europejskiej.
Wśród zidentyfikowanych przez EUNB zagrożeń w zakresie ML/TF znajdują się takie, które mają zastosowanie do całego systemu finansowego oraz takie, które dotyczą konkretnych sektorów. Wykaz obejmuje również zagrożenia ML/TF, które wynikają z szerszych wydarzeń, takich jak pandemia COVID-19 lub brexit, mających wpływ zarówno na przestrzeganie przepisów AML / CFT przez przedsiębiorstwa, jak i na nadzór prowadzony przez właściwe organy. W opinii zawarto zalecenia dla właściwych organów, których celem jest likwidacja zidentyfikowanych luk.
Jakie znaczenie ma opinia EUNB?
- Opinia została wydana zgodnie z art. 6 ust. 5 Dyrektywy IV AML, który zobowiązuje EUNB do wydawania co dwa lata opinii na temat ryzyka ML/TF wpływającego na sektor finansowy UE.
- Opinia i związane z nią sprawozdanie będą stanowić źródło informacji do Ponadnarodowej Oceny Ryzyka przygotowywanej przez Komisję Europejską.
- Jako uzupełnienie opinii EUNB opracował interaktywne narzędzie umożliwiające uzyskanie dostępu do opisu wszystkich zagrożeń związanych z ML/TF, o których mowa w opinii. Narzędzie dostępne jest na stronie European Banking Authority.
- Sprawozdanie opiera się na opiniach wyrażonych przez właściwe organy krajowe w kwestionariuszu dotyczącym zagrożeń w zakresie ML/TF oraz działań nadzorczych, a także informacjach uzyskanych przez EUNB w kontekście jego prac.
Na co EUNB zwraca uwagę w opinii?
- Wskazuje międzysektorowe zagrożenia w zakresie ML/TF oraz pokazuje, w jaki sposób zmieniły się ryzyka zidentyfikowane w uprzednio wydanej opinii.
- Zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z rozbieżnych praktyk organów nadzorczych w różnych krajach członkowskich UE oraz na rozbieżności legislacyjne wynikające z różnego podejścia do szczegółowości implementacji dyrektyw AML przez państwa członkowskie. W tym kontekście widać, że potrzebne są zapowiedziane przez KE prace nad rozporządzeniem regulującym AML oraz powołaniem wspólnego organu nadzorczego dla wszystkich państw członkowskich.
- Wskazuje szereg nowych ryzyk wynikających z pandemii COVID-19, m.in. konieczność obniżania przez instytucje obowiązane wydatków na walkę z ML/TF z uwagi na ich stan ekonomiczny, a także brak przystosowania się do zdalnej identyfikacji i weryfikacji klientów.
- EUNB zwraca uwagę na fakt stosowania przez instytucje polityki de-riskingu, wskazując, że praktyka ta stwarza ryzyko w obszarze ML/TF, ponieważ klienci dotknięci efektami tego podejścia mogą uciekać się do alternatywnych kanałów płatności w celu zaspokojenia swoich potrzeb finansowych. W związku z tym monitoring wykonywanych przez nich transakcji może być niemożliwy i utrudni wykrywanie i zgłaszanie transakcji podejrzanych, a w konsekwencji uniemożliwi zapobieganie ML/TF
- EUNB podkreśla, że aktywnie monitoruje rozwój branży Fintech/RegTech i wspiera „Digital Finance Strategy” opublikowaną przez KE we wrześniu 2020 r. Zachęca organy krajowe do zapoznania się i zrozumienia, jak funkcjonują rozwiązania proponowane przez Fintech i jak mitygować pojawiające się w tym zakresie zagrożenia, np. poprzez odpowiednie szkolenia dla tej branży.
Data wpisu: 22 marca 2021