Global menu

Our global pages

Close

Sektor lotniczy

Świadczymy kompleksową obsługę prawną na rzecz największych linii lotniczych działających w Polsce. Pomagamy im w prowadzeniu postępowań przed odpowiednimi organami i sądami, w tym w ponad 5 tys. sporów pasażerskich. Jesteśmy jedną z najbardziej doświadczonych polskich kancelarii doradzających w zakresie roszczeń pasażerów.

Dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu doskonale rozumiemy rynek lotniczy i wiemy co robić, jeśli do klienta zgłaszają się firmy zarządzające roszczeniami (CMC). Dedykowany zespół specjalistów, zajmujący się wyłącznie roszczeniami pasażerów, pozwala klientom zaoszczędzić na czasie i kosztach związanych z postępowaniem sądowym, jak również na odszkodowaniach dla pasażerów.

Nie tylko pomagamy klientom wygrywać spory, ale również pomagamy im kształtować rynek lotniczy. Doradzamy w procesie legislacyjnym dotyczącym zmian w prawie regulującym jego działanie oraz uczestniczymy w postępowaniach administracyjnych prowadzonych przez Straż Graniczną, dotyczących nakładania kar za naruszenie przepisów o danych dotyczących przelotu pasażera (PNR).

Przed uczestnikami rynku lotniczego stoi wiele wyzwań związanych z ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19. Odszkodowania za odwołane i opóźnione loty (Rozporządzenie EU261), kary za naruszenie przepisów o PNR i Zaawansowanym Systemie Informacji Pasażerskiej (API), a także nowe taryfy lotniskowe stają się największymi przeszkodami w powrocie do stanu sprzed pandemii. Nasi prawnicy wspierają linie lotnicze we wszystkich wyzwaniach z tym związanych.  

Nasze wybrane doświadczenia obejmują:

  • doradztwo na rzecz dużych linii lotniczych w ich bieżącej działalności, jak również w zakresie roszczeń pasażerów i sporów administracyjnych dotyczących kar nakładanych przez właściwe organy na podstawie ustawy o PNR
  • doradztwo na rzecz jednego z polskich ministerstw w związku z utworzeniem Polskiej Grupy Lotniczej
  • reprezentowanie dużych europejskich linii lotniczych w postępowaniu administracyjnym dotyczącym zmiany taryf dla przewoźników lotniczych na Lotnisku Chopina
  • doradztwo na rzecz globalnego stowarzyszenia lotniczego w bieżącej działalności w Polsce oraz w kwestiach legislacyjnych dotyczących nowelizacji ustawy o PNR oraz wspieranie klienta we wdrażaniu prawa odzwierciedlającego potrzeby środowiska lotniczego
  • reprezentowanie przewoźników w ponad 5 000 postępowań zarówno przed sądami powszechnymi, jak i przed polskim Urzędem Lotnictwa Cywilnego w zakresie roszczeń wynikających z EU261 (rozporządzenie UE w sprawie odszkodowań za lot)
  • prowadzenie ponad 120 postępowań dotyczących przekazywania danych o przelocie pasażera (PNR)

 

Maciej Jóźwiak