Global menu
Our global pages
Close- Global home
- About us
- Global services/practices
- Industries/sectors
- Our people
- Events/webinars
-
News and articles
- Eversheds Sutherland (International) Press Hub
- Eversheds Sutherland (US) Press Hub
-
News and articles: choose a location
-
Careers
- Careers with Eversheds Sutherland
-
Careers: choose a location
-
Sektor farmaceutyczny
Od prawie dwudziestu lat doradzamy firmom farmaceutycznym, medycznym i żywnościowym przy ich powstawaniu, rozwoju i bieżącej działalności.
Pracujemy dla producentów, dystrybutorów oraz importerów leków, wyrobów medycznych, żywności, alkoholi, wyrobów tytoniowych, kosmetyków, tekstyliów, zabawek oraz sprzętu elektronicznego.
Mamy wyspecjalizowany zespół prawników doradzających w zakresie regulacji dotyczących bezpieczeństwa produktów.
Dziedziny, w których doradzamy:
- Obowiązki związane z wprowadzeniem produktu do obrotu. Prowadzimy analizy w przedmiocie prawnej kwalifikacji produktu (w szczególności w przypadku produktów z pogranicza) oraz wymogów regulacyjnych w zakresie dopuszczenia do obrotu danego rodzaju produktów, w tym dotyczących norm bezpieczeństwa produktów. Reprezentujemy w postępowaniach związanych z dopuszczeniem produktów do obrotu, w szczególności w zakresie spełnienia obowiązków notyfikacyjnych przed pierwszym wprowadzeniem produktu na rynek. Doradzamy również wnioskodawcom w procedurach rejestracji produktów leczniczych (narodowej, centralnej, MRP), a także w zakresie rejestracji i ochrony danych rejestracyjnych, w tym wyłączności danych. Posiadamy doświadczenie w reprezentacji w negocjacjach umów licencyjnych oraz nabycia praw do dossier rejestracyjnego.
- Jakość produktu i odpowiedzialność za produkt. Doradzamy klientom w zakresie tworzenia i przestrzegania procedur wewnętrznych w zakresie jakości produktu, norm bezpieczeństwa, w tym uzyskiwania odpowiednich certyfikatów. Reprezentujemy klientów przed organami regulacyjnymi danego sektora (takimi, jak: Inspekcja Farmaceutyczna, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Inspekcja Handlowa). Posiadamy również doświadczenie w zakresie oceny obowiązku zgłoszenia Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów produktu niebezpiecznego.
- Badania kliniczne. Doradzamy w zakresie rejestracji i prowadzenia badań klinicznych oraz odpowiedzialności podmiotów zaangażowanych w badania. Posiadamy duże doświadczenie w przygotowywaniu i kompleksowej oceniane ICF, umów o prowadzenie badań klinicznych, kwestii finansowania badań, w tym badań niekomercyjnych. Prowadzimy szkolenia dla zespołów badawczych, sponsorów, CRO, ośrodków w zakresie prawnopodatkowych aspektów badań klinicznych, a także prowadzimy audyty procedur związanych z prowadzeniem badań klinicznych i przetwarzaniem danych osobowych w badaniach.
- Znakowanie . Posiadamy bogate doświadczenie w zakresie analizy poprawności znakowania produktów, ich opakowań i etykiet, ze szczególnym uwzględnieniem obowiązkowych informacji przekazywanych konsumentom dot. żywności, znakowaniem produktów leczniczych, wyrobów medycznych, sprzętu elektronicznego oraz tych produktów FMCG, dla których przewidziano szczegółowe warunki znakowania.
- Reklama i sponsoring. Doradzamy w zakresie opracowywania zgodnych z prawem i kodeksami branżowymi przekazów i kampanii reklamowych. Posiadamy szczególne doświadczenie w ocenie działań marketingowych związanych z kontaktami i współpracą z publicznymi zakładami opieki zdrowotnej oraz przedstawicielami służby zdrowia.
- Obowiązki rejestracyjne związane z prowadzeniem działalności na rynkach regulowanych. Pomagamy naszym klientom w uzyskaniu pozwoleń/zgód oraz przeprowadzenia rejestracji niezbędnych do prowadzenia działalności na rynkach farmaceutycznym i artykułów żywnościowych.
- Dystrybucja. Wspieramy klientów w wyborze modelu dystrybucji. Doradzamy w zakresie stosowania praktyk handlowych zarówno w świetle przepisów sektorowych, jak i prawa ochrony konkurencji. Tworzymy umowy dystrybucyjne dotyczące wszelkich szczebli obrotu, z uwzględnieniem specyfiki danego sektora, oraz pomagamy w negocjacjach umów o zakup i wykorzystanie danych sprzedażowych. Posiadamy doświadczenie w zakresie szczególnych warunków prowadzenia działalności handlowej przez importerów równoległych produktów leczniczych.
- Refundacja i ustalanie cen. Doradzamy przedsiębiorcom w zakresie składania wniosków o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu oraz pomagamy przygotować strategię refundacyjną na potrzeby negocjacji cenowych z Komisja Ekonomiczną przy Ministrze Zdrowia. Reprezentujemy wnioskodawców w postępowaniach o objecie refundacją oraz w postępowaniach odwoławczych przed sądami administracyjnymi.
- Tworzenie procedur wewnętrznych oraz przeprowadzanie audytów. Tworzymy procedury wewnętrzne oraz polityki działania oraz wspieramy w ich implementacji. Przeprowadzamy audyty, m.in. w zakresie przestrzegania procedur promocyjnych, zakupowych, prowadzenia badań klinicznych, sponsoringu, kontaktów z lekarzami oraz przekazywania darowizn.
- Import równoległy. Mamy doświadczenie w zakresie znakowania produktów przez importerów równoległych, doradzaliśmy w postępowaniach o wydanie pozwolenia na import równoległy.
- Bieżąca działalność przedsiębiorców. Oferujemy klientom doradztwo prawne w prowadzeniu bieżącej działalności, z uwzględnieniem specyfiki ich sektora (w tym w ramach secondmentu), oraz w zakresie obsługi korporacyjnej.
Dodatkowe informacje
- Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Informatyki Medycznej
- Marta Gadomska-Gołąb jest członkiem zarządu Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej, a zespół jako pierwszy na rynku kancelarii prawnych zajmuje się tą tematyką
- Marta Gadomska-Gołąb jest wykładowcą Medycznego Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ w zakresie badań klinicznych
- Marta Gadomska-Gołąb i dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska są mediatorami Centrum Polubownego Rozwiązywania Sporów Dotyczących Żywności
